Popis opatření
Tepelné čerpadlo (TČ) využívá fyzikální jevy vypařování a kondenzace, tedy změny skupenství pracovní látky (teplonosného média cirkulujícího v systému, chladiva). Při kontaktu se zdrojem energie (země, voda, vzduch – obnovitelné zdroje energie) pracovní látka převezme tepelnou energii a změní skupenství na plynné (vypařování). Pomocí účinné regulace změny tlaku vzniklé páry dojde ke zvýšení její teploty. Vzniklá tepelná energie je předána v místě využití a dochází ke zkapalnění (kondenzaci) látky. Tento proces se cyklicky opakuje. Mezi základní části TČ patří – výparník, kompresor, kondenzátor a expanzní ventil.
Implementace podle charakteru zástavby
- město i venkov
Doporučení pro realizaci opatření
Dle zdroje energie rozlišujeme čtyři základní typy TČ:
- vzduch/voda,
- voda/voda,
- země/voda,
- vzduch/vzduch.
Získané teplo je využito k vytápění, chlazení objektů příp. ohřevu vody.
Tepelné čerpadlo může být využito také pro zpětné získávání tepla ze vzduchu i vody. Teplo je možné získávat z různých zdrojů – odpadního a větracího vzduchu, odpadní vody z objektů atd.
Pro posouzení úspornosti tepelného čerpadla jsou stěžejní tyto hodnoty:
- topný faktor COP (Coefficient of Performance) = poměr mezi vyrobeným teplem (výkonem TČ) a spotřebovanou elektrickou energií; ukazuje účinnost samotného TČ v laboratorních podmínkách,
– čím vyšší topný faktor, tím levnější je provoz TČ,
– nejedná se o stabilní hodnotu, ale mění se dle provozních podmínek TČ,
- topný faktor SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) = využívá více topných faktorů COP a ukazuje průměrnou hodnotu za celou topnou sezónu,
– tento faktor se řídí normou ČSN EN 14825, která udává teploty pro testování TČ ve třech různých klimatických podmínkách, čím je tato účinnost vyšší, tím méně elektřiny TČ spotřebuje.
Předpokladem pro správné využití potenciálu TČ a zajištění nízkých provozních nákladů je důležité posouzení odborníkem. Správné nadimenzování TČ je potřeba určit i s ohledem na spotřebu tepla a tepelné ztráty konkrétního objektu. V klimatických podmínkách České republiky se doporučuje racionální pravidlo instalace výkonu TČ na 70 % tepelných ztrát objektu.
Žádoucí je u TČ mírné poddimenzování a doplnění bivalentním zdrojem tepla: elektrokotel, plynový kotel, kotel na tuhá paliva (bivalentní bod: teplota mezi -3 °C až -10 °C, kdy se zapojuje doplňkový zdroj tepla).
Významným ukazatelem provozu TČ je jeho hlučnost, která se odvíjí od:
- umístění venkovní jednotky (doporučení – neumísťovat pod okna a do rohů objektů, instalovat na pevný podklad cca 0,5 m od stěny objektu, ponechat volný prostor před ventilátorem TČ min. 3 metry),
- kvality provedení TČ (funkce pozvolného startu a zastavení, noční režim, kompresor s proměnlivou rychlostí).