Výrobní, skladovací a administrativní haly firmy VEMAT

Areál bývalého Státního statku Bruntál v Krnově, kde má provozovny několik firem, nově rozšířila moderní a ekologická hala textilní firmy VEMAT. Rodinná firma má na českém trhu místo už od 90. let a klade důraz na udržitelnost a společenskou odpovědnost. Není tak divu, že se právě díky VEMAT proměnila část nevyužívaného brownfieldu v areál se zelenou střechou, podzemními retenčními nádržemi a dalšími opatřeními, která v místě zadržují dešťové srážky a snižují tak množství vody, která by jinak odtekla bez užitku do kanalizace.

Autor:

Ing. arch. Zuzana Matelová, Ing. Karel Oubělický, JV projekt

Investor:

Dolmens Building, Sadové úpravy s.r.o.

Zhotovitel:

VEMAT s.r.o.

Datum od:

2022

Datum do:

2023

Cena:

65 milionů Kč

Sněhová vločka
Sněhová vločka

Umístění:

Chářovská 940/133A, 794 01 Krnov 1-Pod Cvilínem

GPS:

50° 4' 49.89" N, 17° 40' 57.16" E

Kraj:

Moravskoslezský

Země:

Česká republika

Detaily projektu

Jak to funguje?

Nově vybudovanou průmyslovou halu pokrývá 1000 m² extenzivní zelené střechy. Je to necelá polovina z celkové plochy 2400 m² střech nových hal. Firma VEMAT cílila na maximální zadržení dešťové vody, ale také zlepšení izolačních vlastností budovy. Díky zadržené vodě má střecha pozitivní vliv na mikroklima a biodiverzitu v okolí. Zároveň se v letních vedrech nepřehřívá, jako běžné PVC folie či jiné střešní materiály.

Zelenou střechu firma VEMAT doplnila dalšími opatřeními na zadržení dešťových srážek v místě jejich dopadu. V okolí budovy vytvořila soustavu průlehů, zasakovacích parkovišť a podzemních retenčních nádrží o celkovém objemu 37 m³. Ty zkonstruovala tak, aby shromažďovaly a díky perforovanému materiálu postupně uvolňovaly dešťovou vodu do okolní půdy. Z největší nádrže pak firma vodu využívá pro zalévání zeleně.  Celkově tak firma řeší hospodaření s vodou na ploše 0,8 ha v intravilánu města Krnova.

V areálu najdeme také fotovoltaické panely pro výrobu energie. Nachází se na střechách budov, které nejsou v tomto případě zelené, ale voda z nich je svedena do nádrží. Sluneční světlo přeměněné na elektrickou energii využívají přímo v areálu firmy, díky čemuž snižují závislost na vnějších zdrojích energie. Systém autoři navrhli tak, aby umožňoval budoucí rozšíření kapacity v závislosti na potřebách firmy. Využití fotovoltaiky ve firemních areálech je optimálním spojením, protože největší spotřeba energie probíhá právě v denních hodinách, kdy je nejvíce slunečního svitu.

Pozitivní na stavbě nové haly firmy VEMAT je také využití brownfieldu namísto zastavování zelených ploch.

Co řeší?

Rozšíření výrobního areálu zahrnuje opatření na zadržování dešťové vody v areálu. Díky tomu v případě přívalových dešťů snižuje riziko povodní a ulevuje kanalizaci od možného přetížení. V době sucha zase naopak umožňuje pozvolné uvolňování vody. Vedle hospodaření s dešťovou vodou firma zvyšuje míru energetické soběstačnosti instalací fotovoltaiky. Kombinace opatření reflektuje dlouhodobou filozofii firmy v oblasti ekologie a udržitelnosti.

Kompletní informace o tomto příkladu dobré praxe najdete na stránkách soutěže Adapterra Awards.