Udržitelné podnikání ve společnosti OSTROJ a. s.

S ohledem na udržitelnější provoz a minimalizaci dopadů na životní prostředí byla ve výrobním areálu společnosti OSTROJ a.s. (www.ostroj.cz) realizována řada praktických opatření a investic. Patří mezi ně například pořízení úspornější galvanické linky, instalace fotovoltaické elektrárny na střeše haly, modernizace trafostanic nebo zavedení inteligentního řízení osvětlení. Dalšími kroky jsou výměna kompresorů pro efektivnější výrobu stlačeného vzduchu či snížení frekvence sečení travnatých ploch. Součástí environmentálních snah je také zřízení včelího úlu v areálu, příprava přechodu z využívání pitné vody pro technologické účely na vlastní podzemní zdroj s úpravnou vody a napojení všech objektů na novou dešťovou kanalizaci. Tato opatření ukazují, že i ve složitém průmyslovém provozu je možné najít cesty k větší ohleduplnosti vůči přírodě a efektivnějšímu využívání zdrojů.

Autor:

OSTROJ, a. s.

Investor:

OSTROJ, a. s.

Zhotovitel:

OSTROJ, a. s.

Datum od:

2021

Datum do:

2025

Cena:

přes 100 mil. Kč

Sněhová vločka
Sněhová vločka

Umístění:

OSTROJ a.s., Těšínská 1586/66, 746 01 Opava

GPS:

49° 55' 45.64" N, 17° 55' 47.30" E

Kraj:

Moravskoslezský kraj

Země:

Česko

Detaily projektu

Jak to funguje?

Cílem je omezení spotřeby energií a vody, minimalizace produkce odpadu, podpora recyklace a zavádění ekologicky šetrných technologií. Investice do modernizace provozů zvýší efektivitu výrobních procesů. Zajímavé a žádoucí je také zajištění částečné energetické soběstačnosti.

Co řeší?

OSTROJ pravidelně investuje do zajištění ekologičtějšího a energeticky úspornějšího provozu. Výraznou změnou prochází i technologie povrchových úprav. V roce 2021 byly nainstalovanána moderní, energeticky úsporná galvanická linka a došlo tak nejen ke snížení spotřeby elektřiny, ale také ke snížení tepelných ztrát a v neposlední řadě emisí látek zatěžujících životní prostředí. Zlepšilo se rovněž pracovní prostředí díky lepšímu záchytu a neutralizaci výparů.

Na střeše výrobní haly divize Hydraulika byla v roce 2023 uvedena do provozu je nainstalována fotovoltaická elektrárna o výkonu 480,5 kWp s roční kapacitou výroby až 486 MWh elektřiny, čímž ušetří až 492 tun emisí CO₂ ročně.  Realizace projektu proběhla ve spolupráci s Výzkumným energetickým centrem VŠB-TUO.

Současně byla zavedena komplexní opatření pro snížení energetické spotřeby napříč provozy jako je automatické zhasínání světel po směnách, automatické ztlumování osvětlení během přestávek v práci, rozšíření zónového ovládání osvětlení a výměna klasických světel za LED. Snižuje se intenzita osvětlení v méně využívaných prostorách jako jsou chodby a sklady. V roce (chybí konkrétní rok) proběhla modernizace části trafostanic a byly zakoupeny nové kompresory.

Součástí odpovědného přístupu společnosti k ochraně životního prostředí je také péče o biodiverzitu. Na firemních pozemcích bylo omezena frekvence sečení trávy na dvakrát za rok a v roce 2023 byl zřízen chov pěti firemních včelstev, která žijí v klidné části areálu pod lipami, vedle samočisticího jezírka sloužícího jako požární nádrž.

Výzvy

Vedení společnosti začlenilo strategii dekarbonizace do tříletého podnikatelského plánu s platností od roku 2025.

Společnost pracuje na projektu připojení svých objektů do nové dešťové kanalizace, která umožní vracet dešťovou vodu přímo do řeky Opavy a nezatěžovat tak místní čistírnu odpadních vod. V následujících dvou letech má firma v plánu přejít z využívání pitné vody pro technologické účely na upravenou vodu z vlastního podzemního zdroje, a to s cílem pokrýt až 100 % aktuální spotřeby.

Součástí udržitelného úsilí je i spolupráce s VŠB – TU Ostrava a firmou IROMEZ s.r.o. na vývoji univerzálního drtiče pro zpracování spalitelného odpadu. Výsledkem by mělo být řešení pro energetické společnosti, které plánují přechod z fosilních paliv na biomasu nebo štěpku z dřevěného odpadu.