Nejdříve bylo nutné vypořádat pozemkové nároky. Po vypořádání nároků zrealizovala obec komplexní pozemkové úpravy, díky kterým mohla rozdělit velké lány polí zasakovacími pásy a biokoridory doplněnými o ovocné stromy. Pozemkové úpravy začaly v roce 2009, první terénní úpravy z důvodu administrativní náročnosti až 2017. Projekt je realizován roztroušeně v celém katastru obce Dubenec, který činí 1 213 ha.
Adaptace spočívá zejména ve vybudování protierozních příkopů doplněných užitkovou zelení a biokoridory, které mimo jiné usnadňují migraci zvěře v zemědělské krajině. Zasakovací příkopy doplnily hrázky tak, aby se v nich voda zadržela, zasákla nebo se odpařila a zpomalil se její odtok. Zároveň vznikly v doposud nepřístupných polních lánech dlouhé „meze“, které využívají občané k procházkám.
Obec postavila dvě nádrže pro zachycení přívalových srážek. První nádrž je polosuchá s mokřadem, jejím zdrojem napájení je voda vytékající z meliorace a dešťová voda, která je do nádrže nasměrována ozeleněnými příkopy na okrajích svahů. Druhá nádrž má stálý přítok z místního pramene. Obě jsou hojně využívány zvěří a ptactvem. Objem zadržené vody v poldrech je cca 5000 m3. Při deštích dochází nejprve k tvorbě lagun a teprve po jejich přetečení je voda bezpečně odvedena do místního toku. Po pominutí deště zůstávají laguny naplněny a voda se zdržuje v území. Do krajiny vysázela obec 1 200 stromů, z nichž nejvíce je jabloní a hrušní (900) a dubů. Pro zpracování úrody z ovocných stromů postavila obec obecní moštárnu a sušičku ovoce. Ročně se zde zpracuje téměř 30 tun jablek. Tato úroda je prodávána v obecní prodejně s regionálními produkty a výtěžek z prodeje výrobků částečně pokrývá náklady na údržbu výsadeb. V krajině instalovala obec systém srážkoměrů a hladinoměrů, který komunikuje s centrální počítačem a dokáže zasílat varovné SMS s výstrahou před povodní.