Pole, kde ještě před několika lety rostla řepka stříkaná chemií, změnili manželé Kutáčkovi v pestrou louku protkanou stromy a keři, mezi nimiž se pase stádo koz a ovcí. Ty svým trusem vrací do půdy organickou hmotu, na níž se váží různé druhy hmyzu a následně i ptáků. Farmáři se proto vyhýbají používání všech léčiv (odčervovací přípravky), jejichž přítomnost v trusu má na zmíněné živočichy špatný vliv. Na pozemcích postupně vytvořili křovinaté meze a vysadili více než 150 stromů, které zároveň poskytují kozám a ovcím stín. Jedná se především o solitéry – oskeruše, břízy, duby, vrby, plané třešně a hrušně, moruše, meruňky, ořešáky.
Management pastvy dává prostor růstu orchidejí (např. vstavači vojenskému). Ovce a kozy se každý den pasou na jiné ploše a na stejné místo se dostanou zhruba po 2 až 3 měsících. Díky tomu mají rostliny šanci obrůst a pastva je bohatší. Vzhledem k tomu, že se v údolí Mouřínovského potoka nachází území, kde žijí chráněné kuňky ohnivé, rozhodli se Kutáčkovi prostor pro žáby vytvořit i na pastvině. Vznikla zde tůňka s mokřadní zelení o rozloze asi 300 m². V lokalitě rozmístili také bidýlka pro dravce (poštolky, káňata, pochopy, puštíky).
Kromě toho, že Kutáčkovi udržitelně obhospodařují svých cca 10 ha pozemků, snaží se i o změny v celém katastru obce Mouřínov, kde se nachází asi 500 ha zemědělské půdy. Podařilo se jim obnovit zhruba polovinu tříkilometrové třešňové aleje podél cesty do Bučovic nebo ponouknout místní zemědělský podnik systém pásového střídání plodin, což významně sníží riziko eroze polí na příkrých svazích. Obec také nově zpracovala generel hospodaření se srážkovou vodou.